Skip to content

2416 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block324
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
25%
Improvement Value:$72,800
75%
Total Assessment$96,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,460+3.3%
2024$3,349+2.2%
2023$3,277+1.2%
2022$3,240+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5500, Page 104Recorded7/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940