Skip to content

342 First AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jul 17, 2009

Property Information

Block328
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
20%
Improvement Value:$92,800
80%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,934+3.5%
2024$3,799-4.1%
2023$3,963+1.2%
2022$3,918+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4681, Page 176

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 2427, Page 84

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1918, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1957