Skip to content

513 Schaeffer AveWoodbury, NJ 08096

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2012

Property Information

Block339
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
25%
Improvement Value:$109,600
75%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,238+3.3%
2024$5,070+2.2%
2023$4,962+1.2%
2022$4,905+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 1691, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1987