Skip to content

2801 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 2007

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block339
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
10%
Improvement Value:$242,900
90%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,690+3.3%
2024$9,379+15.1%
2023$8,150+1.2%
2022$8,057+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 6321, Page 56Recorded8/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3689, Page 261

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1525, Page 474