Skip to content

653 Oak AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Sep 26, 2006

Property Information

Block354
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,137
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
37%
Improvement Value:$73,600
63%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,162+3.3%
2024$4,029+2.2%
2023$3,943+1.2%
2022$3,897+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4288, Page 332

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3190, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1920