Skip to content

2511 Lansing AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block356
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
25%
Improvement Value:$136,400
75%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,528+3.3%
2024$6,319+31.8%
2023$4,795+1.2%
2022$4,740+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,848DeedBook 6763, Page 298Recorded10/21/2022

Property Sale

SaleMulti
$150,000
Sq Ft1,848DeedBook 6675, Page 156Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 1728, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1940