Skip to content

733 Green Mount AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 25, 2005

Property Information

Block357
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
21%
Improvement Value:$164,400
79%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,471+3.3%
2024$7,231+2.2%
2023$7,077+1.2%
2022$6,996+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3926, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1940