Skip to content

1654 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block205
Lot45
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,057
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
26%
Improvement Value:$162,500
74%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+3.3%
2024$7,613+2.2%
2023$7,451+1.2%
2022$7,365+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4054, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1948