Skip to content

739 Valley Green AveWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jun 4, 2002

Property Information

Block358
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
25%
Improvement Value:$110,000
75%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,291+3.3%
2024$5,122+2.2%
2023$5,012+1.2%
2022$4,955+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3431, Page 64

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 2068, Page 136

Property Sale

Sale
$4,400
DeedBook 1712, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1980