Skip to content

736 Green Mount AveWoodbury, NJ 08096

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2007

Property Information

Block358
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,657
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
18%
Improvement Value:$174,200
82%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,593+3.3%
2024$7,349+2.2%
2023$7,193+1.2%
2022$7,110+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972