Skip to content

752 Valley Green AveWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Jun 11, 2012

Property Information

Block359
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
21%
Improvement Value:$166,200
79%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,507+3.3%
2024$7,266+2.2%
2023$7,111+1.2%
2022$7,030+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 4985, Page 8

Property Sale

Sale
$182,575
DeedBook 3728, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,300
DeedBook 2080, Page 5