Skip to content

2959 County House RdWoodbury, NJ 08096

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block370
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
20%
Improvement Value:$142,800
80%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+3.3%
2024$6,194+2.2%
2023$6,062+1.2%
2022$5,992+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,200DeedBook 7145, Page 205Recorded3/18/2025

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,200DeedBook 6391, Page 206Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4326, Page 10

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 3674, Page 24

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 3184, Page 288

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 2548, Page 282

Property Sale

Sale
$60,192
DeedBook 1562, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1966