Skip to content

809 Indian Trail AveWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block370
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
19%
Improvement Value:$162,100
81%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,181+3.3%
2024$6,950+8.2%
2023$6,422+4.8%
2022$6,127+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,809DeedBook 6405, Page 313Recorded1/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 6324, Page 95Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$163,556
DeedBook 4924, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1970