Skip to content

816 Indian Trail AveWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block371
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
24%
Improvement Value:$129,700
76%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,120+3.3%
2024$5,923+2.2%
2023$5,797+1.2%
2022$5,730+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
Sq Ft1,936DeedBook 6960, Page 54Recorded1/19/2024

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4861, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1925