Skip to content

1403-1405 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block383
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,900
51%
Improvement Value:$242,000
49%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,599+3.3%
2024$17,034+2.2%
2023$16,671+1.2%
2022$16,480+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,440DeedBook 7181, Page 225Recorded5/30/2025

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5913, Page 286Recorded7/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 4892, Page 102

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 4474, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 3212, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 1465, Page 599