Skip to content

2175 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Mar 5, 2012

Property Information

Block383
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
20%
Improvement Value:$177,300
80%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,973+3.3%
2024$7,717+2.2%
2023$7,553+1.2%
2022$7,466+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4946, Page 127

Property Sale

Sale
$95,069
DeedBook 2848, Page 52

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 2125, Page 313

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2034, Page 113

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 1787, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1954