Skip to content

1729 Hurffville RdSewell, NJ 08080

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block386
Lot42
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,940+3.3%
2024$2,845+2.2%
2023$2,785+1.2%
2022$2,753+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2794, Page 225

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2289, Page 153

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1463, Page 339