Skip to content

11 Taylor LnWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block387
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
17%
Improvement Value:$243,400
83%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,511+3.3%
2024$10,174+2.2%
2023$9,957+1.2%
2022$9,843+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 5826, Page 246Recorded3/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3499, Page 23