Skip to content

28 Sturbridge AveWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block632
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
20%
Improvement Value:$184,700
80%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+3.3%
2024$7,974+5.6%
2023$7,549+1.2%
2022$7,463+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,182DeedBook 6471, Page 251Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1517, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1977