Skip to content

1742 Delsea DrWoodbury, NJ 08096

Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 31, 2012

Property Information

Block388
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
22%
Improvement Value:$128,700
78%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+3.3%
2024$5,726+2.2%
2023$5,603+1.2%
2022$5,539+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4938, Page 145

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1617, Page 144