Skip to content

11 Violet CtWoodbury, NJ 08096

Built 2013

Last Sale Price
$323,612
Last Sale Date
Nov 8, 2013

Property Information

Block392
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
19%
Improvement Value:$204,000
81%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,031+3.3%
2024$8,741+2.2%
2023$8,555+1.2%
2022$8,456+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$323,612

From:

To:

DeedBook 5140, Page 272Recorded11/22/2013

Property Sale

Sale
$111,500

From:

To:

DeedBook 5109, Page 175Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013