Skip to content

Bark Bridge Rd(Block 400 Lot 3)Sewell, NJ 08080

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block400
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage60.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,803,600
97%
Improvement Value:$58,000
3%
Total Assessment$1,861,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$55,364+5.8%
2016$52,305+7.5%
2015$48,642+5.6%
2014$46,080-4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$3,233,500

From:

To:

DeedBook 5402, Page 112Recorded12/4/2015

Property Sale

Sale
$5,652,492
DeedBook 3966, Page 91

Property Sale

Sale
$2,478,000
DeedBook 2850, Page 155

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 1496, Page 814