Skip to content

206 Bark Bridge RdSewell, NJ 08080

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 12, 2006

Property Information

Block400
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
47%
Improvement Value:$97,800
53%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+3.3%
2024$6,347+2.2%
2023$6,211+1.2%
2022$6,140+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4322, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1920