Skip to content

970 Savage AveWenonah, NJ 08090

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block404
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
16%
Improvement Value:$194,900
84%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,310+3.3%
2024$8,043+236.4%
2023$2,391+1.2%
2022$2,363+1.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4796, Page 80

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4456, Page 76