Skip to content

849 Cattell RdWenonah, NJ 08090

Built 1930

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Feb 23, 2010

Property Information

Block404
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class15
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
28%
Improvement Value:$64,200
72%
Total Assessment$89,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,191+3.3%
2024$3,088+2.2%
2023$3,022+1.2%
2022$2,988+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4745, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1930