Skip to content

1072 Church StWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 18, 2021

Property Information

Block414
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF C-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$151,900
80%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,808+3.3%
2024$6,590+2.4%
2023$6,435+1.2%
2022$6,362+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft2,048DeedBook 6605, Page 294Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 5178, Page 68Recorded4/8/2014

Property Sale

Sale
$70,280
DeedBook 1771, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1970