Skip to content

719 Glenside DrMantua, NJ 08051

Built 1960

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block425
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
42%
Improvement Value:$74,600
58%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,592+3.3%
2024$4,445+2.2%
2023$4,350+6.9%
2022$4,070+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6339, Page 72Recorded9/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960