Skip to content

739 Glenside DrMantua, NJ 08051

Built 1957

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 29, 2016

Property Information

Block425
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,815
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
23%
Improvement Value:$171,200
77%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+3.3%
2024$7,672+2.2%
2023$7,509+1.2%
2022$7,422+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,815DeedBook 5457, Page 22Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4917, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1957