Skip to content

612 Tacoma BlvdWestville, NJ 08093

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block42
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
28%
Improvement Value:$111,600
72%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,557+3.3%
2024$5,379+2.2%
2023$5,264+1.2%
2022$5,203+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 5997, Page 16Recorded12/10/2018

Property Sale

Sale
$131,750
DeedBook 5054, Page 181

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4078, Page 90

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 3373, Page 317

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1603, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1973