Skip to content

744 Ridge DrMantua, NJ 08051

Built 1930

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
May 29, 1996

Property Information

Block430
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
35%
Improvement Value:$80,000
65%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,413+3.3%
2024$4,272+2.2%
2023$4,180+1.2%
2022$4,132+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 2658, Page 171

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 2409, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1930