Skip to content

741 Ridge DrMantua, NJ 08051

Built 2010

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block431
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
19%
Improvement Value:$171,000
81%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,586+3.3%
2024$7,343+2.2%
2023$7,186+6.7%
2022$6,738+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft1,942DeedBook 5197, Page 80Recorded6/6/2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4757, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 2010