Skip to content

1270 Mantua PkMantua, NJ 08051

Commercial

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block432
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
26%
Improvement Value:$172,500
74%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349+3.3%
2024$8,082+2.2%
2023$7,909+1.2%
2022$7,818+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6921, Page 326Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6461, Page 326Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$7,400

From:

To:

DeedBook 5713, Page 225Recorded8/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 3796, Page 70

Property Sale

SaleMulti
$175,100
DeedBook 2816, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 1545, Page 75