Skip to content

495 Park AveWestville, NJ 08093

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2007

Property Information

Block43
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
39%
Improvement Value:$48,400
61%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,839+3.3%
2024$2,748+2.2%
2023$2,690+1.2%
2022$2,659+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920