Skip to content

76 Malen AveWestville, NJ 08093

Built 1920

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block445
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.1

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
31%
Improvement Value:$137,300
69%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,123+3.3%
2024$6,895+2.2%
2023$6,748+1.2%
2022$6,670+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920