Skip to content

761 Central AveWestville, NJ 08093

Built 1950

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block451
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
28%
Improvement Value:$88,100
72%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,417+3.3%
2024$4,275+2.2%
2023$4,184+7.7%
2022$3,886+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft864DeedBook 6448, Page 151Recorded4/1/2021

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 2944, Page 124

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 2363, Page 298

Property Sale

Sale
$41,013
DeedBook 1557, Page 1024

Property Built

Built

Year Built: 1950