Skip to content

412 Braun CtWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$91,900
Last Sale Date
Sep 29, 1993

Property Information

Block457
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
34%
Improvement Value:$74,400
66%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,015+3.3%
2024$3,886+2.2%
2023$3,804+1.2%
2022$3,760+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 2354, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1954