Skip to content

119 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block457
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
35%
Improvement Value:$80,600
65%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+3.3%
2024$4,299+2.2%
2023$4,208+1.2%
2022$4,159+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5018, Page 264

Property Sale

Sale
$150,100
DeedBook 3886, Page 59

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2868, Page 326

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2463, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1954