Skip to content

178 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block462
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
29%
Improvement Value:$97,400
71%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+3.3%
2024$4,761+2.2%
2023$4,659+1.2%
2022$4,606+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 5982, Page 220Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 5211, Page 7Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 4658, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1954