Skip to content

164 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block462
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
30%
Improvement Value:$85,300
70%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,395+3.3%
2024$4,254+2.2%
2023$4,163+1.2%
2022$4,116+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 3817, Page 50

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 2796, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1954