Skip to content

527 Hemlock TerWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2004

Property Information

Block468
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
25%
Improvement Value:$103,300
75%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,937+3.3%
2024$4,778+2.2%
2023$4,676+1.2%
2022$4,623+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 2032, Page 112

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 1464, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1950