Skip to content

45 Gilbert AveWestville, NJ 08093

Built 1977

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block49
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
25%
Improvement Value:$131,700
75%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,295+3.3%
2024$6,093+2.2%
2023$5,963+1.2%
2022$5,895+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,572DeedBook 6587, Page 87Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 5479, Page 303Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 5088, Page 322Recorded7/8/2013

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1518, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1977