Skip to content

103 Ladds LnWestville, NJ 08093

Built 1998
Other Exempt

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Apr 24, 2021

Property Information

Block4
Lot51
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class17
DescriptionWELLINGTON
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
20%
Improvement Value:$207,500
80%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$8,853+1.2%
2022$8,752+1.9%
2021$8,585+2.3%
2020$8,392+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$327,000
Sq Ft2,200DeedBook 6471, Page 61Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3427, Page 184

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 3083, Page 80

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2910, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1998