Skip to content

3 Hawkview CtWestville, NJ 08093

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block4
Lot63
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class17
DescriptionGENTRY
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,868
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
23%
Improvement Value:$177,100
77%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+3.3%
2024$7,950+2.2%
2023$7,780+1.2%
2022$7,691+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 4422, Page 58

Property Sale

Sale
$142,675
DeedBook 2936, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1998