Skip to content

129 Talon LnWestville, NJ 08093

Built 1998

Last Sale Price
$144,100
Last Sale Date
Dec 9, 1998

Property Information

Block4
Lot73
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class17
DescriptionCHERRYWOOD
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
25%
Improvement Value:$167,400
75%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,712+3.4%
2024$7,457+3.7%
2023$7,194+1.2%
2022$7,109+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$144,100
DeedBook 2949, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1998