Skip to content

116 Talon LnWestville, NJ 08093

Built 1998

Last Sale Price
$131,650
Last Sale Date
Sep 29, 1998

Property Information

Block4
Lot82
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class17
DescriptionGENTRY
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,896
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
18%
Improvement Value:$159,500
82%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976+3.3%
2024$6,753+2.2%
2023$6,609+1.2%
2022$6,533+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$131,650
DeedBook 2923, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1998