Skip to content

415 Dogwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 2016

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block5.44
Lot3
QualifierC0415

Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$194,300
83%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,400+3.3%
2024$8,130+2.2%
2023$7,957+1.2%
2022$7,865+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft2,212DeedBook 6367, Page 273Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$256,798

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 5526, Page 123Recorded9/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

DeedBook 5104, Page 94Recorded8/20/2013