Skip to content

422 Dogwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 2014

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block5.44
Lot3
QualifierC0422
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTYDINGS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$153,300
79%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930+3.3%
2024$6,708+2.2%
2023$6,564+1.2%
2022$6,489+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,760DeedBook 6503, Page 300Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 5863, Page 249Recorded5/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

DeedBook 5104, Page 184Recorded8/20/2013