Skip to content

424 Dogwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 2014

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block5.44
Lot3
QualifierC0424
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTILDEN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$189,700
83%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,235+3.3%
2024$7,971+2.2%
2023$7,801+1.2%
2022$7,711+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,152DeedBook 6521, Page 195Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 5497, Page 305Recorded7/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

DeedBook 5104, Page 190Recorded8/20/2013