Skip to content

506 Boxwood LnWoodbury, NJ 08096

Built 2012

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block5.44
Lot3
QualifierC0506
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
19%
Improvement Value:$165,900
81%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382+3.3%
2024$7,145+2.2%
2023$6,992+1.2%
2022$6,912+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 6351, Page 317Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 6041, Page 109Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$226,666

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 5129, Page 185Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4966, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 2012