Skip to content

524 Boxwood LnWoodbury, NJ 08096

Built 2013

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block5.44
Lot3
QualifierC0524
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,421
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
16%
Improvement Value:$210,200
84%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,970+3.3%
2024$8,682+3.3%
2023$8,402+1.2%
2022$8,305+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft2,421DeedBook 6508, Page 171Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

DeedBook 5102, Page 48Recorded8/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5022, Page 164